Új fordulat várható az Egyesült Államok szomszédságában, amire a két jelentős európai hatalom is reagált.


Keir Starmer brit miniszterelnök és Emmanuel Macron francia elnök is kifejezte jókívánságait Mark Carney iránt, aki Justin Trudeau lemondása után Kanada új első embere lesz. Egy volt francia kormánytag megjegyezte, hogy Franciaország vezetője és Carney már régóta ismerik egymást, ami kedvező alapot teremthet a két ország közötti kapcsolatok erősítésére.

Ahogyan azt megírtuk, Mark Carney, a Bank of Canada és a Bank of England korábbi jegybankelnöke elsöprő győzelmet aratott a Kanadai Liberális Párt vezetőválasztásán, így ő lesz Kanada új miniszterelnöke. Győzelmi beszédében Carney határozottan kiállt a Donald Trump vezette amerikai kormányzat intézkedései ellen és

hangsúlyozta, Kanada sosem lesz az Egyesült Államok része.

Gratulálunk Mark Carney-nak Kanada új miniszterelnökévé történő kinevezéséhez. Alig várom, hogy szorosan együtt dolgozzunk a közös nemzetközi prioritásokon, többek között a G7-ben, és hogy tovább mélyítsük az Egyesült Királyság és Kanada közötti kapcsolatokat. A legjobbakat kívánom Justin Trudeau-nak, ahogy lemond a szerepéről. Sok sikert kívánok neki a további munkájához

- nyilatkozott Keir Starmer, az Egyesült Királyság miniszterelnöke.

Mark Carney jól ismert figura a brit politikai életben, hiszen Kanada jövőbeli miniszterelnöke 2013 és 2020 között, elsőként külföldiként, a Bank of England vezetőjeként tevékenykedett. Oxfordi tanulmányai mellett felesége brit közgazdász, és ő maga brit és ír állampolgársággal is bír, bár a hírek szerint ezektől a státuszoktól való lemondásra készül.

Szívből gratulálunk Mark Carney leendő kanadai miniszterelnöknek! Olyan időkben, amikor számos kihívás vár ránk, különösen fontos, hogy a Franciaország és Kanada közötti kötelékek még szorosabbra fűződnek. Köszönetet mondok kedves barátomnak, Justin Trudeau-nak a nyolc éven át tartó kiemelkedő együttműködésért.

- fogalmazta meg Emmanuel Macron francia elnök Carney győzelmét követően.

Roland Lescure, aki tavaly szeptemberig Franciaország ipari miniszteri posztját töltötte be, és aki rövid ideig mint lehetséges francia miniszterelnök is szóba került, már több mint tíz éve ismeri Mark Carney-t, miután a kanadai pénzügyi szektorban dolgoztak együtt. Carney győzelme előtt Lescure a Politico-nak nyilatkozva kifejtette, hogy kormányzati tevékenysége alatt rendszeresen tartotta a kapcsolatot Carney-val. Különös figyelmet fordított arra, hogy a leendő kanadai kormányfő és Emmanuel Macron francia elnök között szoros kapcsolat áll fenn, ami Carney pozícióba lépése esetén "nyilvánvalóan kedvező hatással lenne a francia-kanadai kapcsolatokra".

Hivatalba lépése után Carney-ra egy kulcsfontosságú feladat vár: meg kell határoznia a parlamenti választások időpontját. A szavazást legkésőbb október 20-ig le kell bonyolítani, ami sürgeti a döntéshozatalt. A választások során...

A politikai színtéren izgalmas összecsapás bontakozik ki: a Liberális Párt, élén Mark Carney-val, aki a vezetői pozícióért ringbe száll, és a Pierre Poilievre vezette konzervatívok feszülnek egymásnak. Az események alakulása meghatározó lehet az ország jövője szempontjából, hiszen a két párt eltérő víziókat képvisel a gazdaság, a társadalom és a környezet védelme terén.

A kanadai Konzervatív Párt 2023 közepe óta kétszámjegyű előnnyel bír Trudeau liberálisaival szemben - írja a BBC. Az előbbi olyan kérdésekkel szólította meg a választókat, mint a megélhetési költségek, a bűnözés és az egészségügy - vezetője, Pierre Poilievre ezeket a kérdéseket Trudeau "katasztrofális" politikájának következményeiként állította be.

A múltban a konzervatív párt vezetője is elutasította az 51. állammá válás elképzelését, míg Donald Trump kifejezte távolságtartását Poilievre-től, akit "nem eléggé Maga-szerűnek" tartott.

Related posts