A 2022-es tenger alatti vulkánkitörés váratlan következményekkel lepett meg minket. Ez a természeti jelenség nem csupán a víz alatti ökoszisztémát formálta át, hanem a környező területek éghajlatára és élővilágára is jelentős hatással volt. A kitörés köve

Példátlan mennyiségű vízgőzt lövellt a légkörbe a tongai Hunga vulkán 2022-es tenger alatti kitörése során, amivel messzemenő és váratlan éghajlati következményeket idézett elő - áll a Nature Geoscience tudományos folyóiratban megjelent tanulmányban.
A tanulmány során az új-zélandi Aucklandi Egyetem kutatói együttműködtek tongai tudósokkal, hogy feltárják a Csendes-óceán délnyugati részén zajló tenger alatti vulkáni aktivitás széleskörű hatásait. Középpontban a 2022-es Hunga Tonga-Hunga Ha'apai (HTHH) vulkán kitörése állt, amelyet a modern vulkanológia egyik legfontosabb eseményeként tartanak számon.
A tanulmány kiemeli, hogy a víz alatti vulkánkitörés során egy óra leforgása alatt 3 milliárd tonna vízgőz került a légkörbe. Ez a hatalmas mennyiség a nedvességet több mint 57 kilométeres magasságba juttatta, elérve a sztratoszférát és a mezoszférát is. Ezzel a jelenséggel pedig a legmagasabb valaha mért vulkáni füstoszlopot regisztrálták. Az Aucklandi Egyetem szerdai közleménye szerint ez az esemény kiemelkedő jelentőséggel bír a vulkanológiai kutatások szempontjából.
A globális klímakutatások eddig figyelmen kívül hagyták a tenger alatti vulkáni tevékenység hatásait, mivel ezek során többnyire nem kerül jelentős mennyiségű kén-dioxid a légkörbe - mondta Shane Cronin, a tanulmány társszerzője, az Aucklandi Egyetem vulkanológusa.
A szárazföldi vulkánkitörések, mint például a Fülöp-szigeteken található Pinatubo 1991-es eseménye, jelentős hatással vannak a légkörre, mivel a kibocsátott kénes aeroszolok révén képesek lehűteni a bolygót. Ezzel szemben a Hunga mélytengeri robbanás során körülbelül 20 millió tonna kén került közvetlenül az óceánba. Bár ennek a kibocsátásnak minimális hatása volt a levegő minőségére, újabb izgalmas kérdéseket vet fel a víz alatti kibocsátások és az óceáni kémiai folyamatok összefüggéseivel kapcsolatban – tette hozzá.
A 2022-es vulkánkitörés tragikus szökőárt idézett elő Tongán, súlyosan megrongálva a szigetállam létfontosságú infrastruktúráját. Ez az esemény rávilágított arra, hogy a víz alatti vulkáni aktivitás éghajlati következményeit korábban alábecsülték – állítja a tanulmány.