Fantasztikus élmény: egy túrázó a lenyűgöző Aggteleki Nemzeti Park mélyén egy farkasfalkával találkozott.


Farkas Ferenc életében egy olyan különleges esemény zajlott le, amelyre valószínűleg örökre emlékezni fog. A hetedik országjáró kéktúrája alatt, 2025. július 23-án, egy váratlan pillanatban találkozott egy farkasfalkával az Aggteleki Nemzeti Park csodálatos tájain. Ekkor az 1036. kilométerénél járt, amikor a természet e ritka és lenyűgöző látványával szembesült Aggtelek környékén. Ez a találkozás nem csupán a túrázónak, hanem a természet iránti tiszteletének is új dimenziót adott.

"A név nem csupán egy címke, hanem igazi kötelezvény – Farkas a farkasok között" – osztotta meg humorral fűszerezve élményeit a túrázó, aki leírta a különleges pillanatokat. "Bár már régóta tudni lehet, hogy Borsod erdeiben több farkasfalkának is van lakóhelye, arra nem számítottam, hogy a kéktúra során egyszer csak szembe jönnek velem az úton" – mesélte Farkas Ferenc, a kalandor, akit a természet csodái mindig meglepetés elé állítanak.

A szokatlan találkozás oka valószínűleg a szélirány volt. Az egyébként emberkerülő farkaskölykök javában játszottak egymással, amikor a túrázó útjukba került. "Játszottak egymással, ahogy jöttek felém, felőlük fújt a szél, azért nem vehettek észre, mert egyébként kerülik az embert" - magyarázta Ferenc. A békés látvány mindaddig tartott, amíg a férfi úgy nem érezte, túl közel kerültek hozzá. "Óvatosságból kicsit zajt adtam és máris eliramodtak" - tette hozzá.

Az Aggteleki Nemzeti Park csodálatos vadonja az elmúlt években több farkasfalkának is menedéket nyújtott. Érdemes kiemelni, hogy az európai szürke farkas hazánkban különösen védett fajnak számít, és természetvédelmi értéke 250 ezer forint. A törvények szigorúan védik ezeket a lenyűgöző állatokat, így a farkasok zavarása, károsítása vagy elpusztítása kifejezetten tilos.

Ez azonban a jövőben átalakulhat.

Az elmúlt egy évtized során a farkasok létszáma megduplázódott, így a 2023-ra becsült állomány elérte a 20 300 egyedet. Különösen impozáns a Dinári-Balkán populáció, amely 4700 egyeddel büszkélkedhet, és terjedelme Szlovéniától Szerbián, Horvátországon át egészen Görögországig terjed. A Kárpáti populáció sem elhanyagolható, hiszen körülbelül 4000 egyeddel rendelkezik, ide tartoznak a Szlovákiában, Cseh- és Lengyelországban, valamint Romániában élő farkasok, továbbá a Magyarország területén található egyedek is.

Amennyiben a nemzeti statisztikákat vesszük alapul, Románia vezeti a listát 2750 egyeddel, követi Olaszország 2557, majd Spanyolország 2100 és Görögország 2075 példánnyal. Ezzel szemben Magyarországon mindössze 50 egyedre tehető a populáció nagysága.

2024 decemberében jelentős változás következett be a farkasok európai védelmében. A Berni Egyezmény Állandó Bizottsága a természetvédők tiltakozása ellenére támogatta azt az Európai Bizottság javaslatát, hogy a farkasokat levegyék a szigorúan védett fajok listájáról és a "védett" kategóriába sorolják vissza.

A döntés lehetőséget teremt a farkaspopulációk kezelésének rugalmasabb megközelítésére, ami azt jelenti, hogy azokban az országokban, ahol a helyi törvények nem nyújtanak szigorúbb védelmet, egyszerűbben igényelhető lesz a kilövési engedély. Ez a módosítás három hónap múlva lép érvénybe, kivéve, ha a szerződés aláírói közül legalább egyharman hivatalos ellenállást nyújt be.

A természetvédelmi szervezetek éles kritikával illették a döntést, hangsúlyozva, hogy az csupán politikai indíttatású, és semmiféle tudományos megalapozottsága nincs. Szakértők figyelmeztettek arra, hogy ez a lépés rossz precedenst állíthat fel más európai fajok, mint például a medve és a hiúz védelmében is. A döntés ellen több mint 300 civil szervezet, köztük a WWF, már korábban is kifejezte tiltakozását.

Fontos kiemelni, hogy ez a határozat nem befolyásolja közvetlenül a farkasok magyarországi védettségét – hazánkban a farkasok továbbra is fokozottan védettek. Ugyanakkor, mivel a farkasok számára a határok nem léteznek, a szomszédos országokban végrehajtott esetleges kilövések hatással lehetnek az egész regionális populációra.

Related posts