Vásárolj, ne tétovázz! - a Netflix tökéletes időzítéssel mutatta be legújabb dokumentumfilmjét.


**Vedd meg most:** A „Shopping-összeesküvés” című dokumentumfilm a Black Friday előtti napokban debütált a streaming szolgáltató kínálatában, és remélhetőleg a közelgő karácsonyi vásárlási őrület közepette vonzza majd a legnagyobb nézőszámot. Célja, hogy felkeltse az érdeklődést azok körében, akik eddig talán nem foglalkoztak a fenntarthatóság, a pazarlás, a karbonlábnyom és a túlfogyasztás problémáival, és akiknek eszükbe sem jutott, hogy hová kerülnek az általuk kidobott termékek.

Mert, ahogy egy divattervező szépen megfogalmazná: nem létezik az, hogy "elvész". Minden egyes darab, minden apró kis tárgy itt marad a Földünkön.

A téma ismerői első blikkre talán kissé szájbarágósnak tarthatják a film képi világát és a verbális tálalást. Később azonban - velem együtt - megérthetik az alkotók célját: a lehető legdirektebb, legemészthetőbb módon akarták prezentálni a tényt, hogy nagy a baj.

Nic Stacey rendező olyan témát boncolgat, ami mindannyiunk számára megdöbbentő: hogyan irányítanak minket a nagyvállalatok, mennyire kifinomult tudományággá vált a manipuláció, és milyen hatalmas profitszerzési lehetőségeket rejtenek a megtévesztő marketingstratégiák. Rámutat arra is, hogy miért tűnik drágának az, ami valójában kedvező áron kapható, valamint arra, hogy miért érezzük úgy, hogy elveszítjük a lehetőségeinket, ha nem vásárolunk meg egy olyan terméket, amire valójában nem is vágyunk.

A film felépítése igazán szokatlan és izgalmas. Egy különleges csavart is tartalmaz: mintha egy gyorsprofit-iskolát néznénk. Öt alapelvre építi a tartalmát, amelyekben bemutatja, hogyan érhetünk el gyors meggazdagodást anélkül, hogy figyelembe vennénk a környezeti hatásokat. Ezt az öt "parancsolatot" használja fel a 120 perces alkotás fejezeteinek felosztásához, miközben egy mesterséges intelligencia által generált női hang narrál, aki időnként elismeri előrehaladásunkat a tanulási folyamatban.

A parodisztikus hangvételt letisztult animációs elemek fokozzák, miközben a szereplők egyszínű háttér előtt fejtik ki gondolataikat. A mögöttük lévő színek tudatosan lettek kiválasztva, hogy a marketing szakértők által legvonzóbbnak ítélt árnyalatokat tükrözzék, melyek a digitális vásárlás világában a legnagyobb vonzerőt képviselik.

Nem akárkik beszélnek hozzánk. Nagy cégek egykori vezetői ők, akik rájöttek, hogy a rossz oldalon álltak. Tele vannak lelkiismeretfurdalással.

Felmondtak, idő előtt nyugdíjba vonultak, vagy éppen fellázadtak, belülről próbálva megingatni a hazug rendszert, amelynek felépítésében maguk is részt vettek. Ezek a rendkívüli manipulátorok egyfajta megvilágosodásként élik meg azt a pillanatot, amikor végleg elege lett – holott korábban a céggel szembeni lojalitás szinte vallási kérdésnek számított számukra.

Az Adidas, az Apple, a Unilever és az Amazon korábbi csúcsvezetői lépnek a reflektorfénybe, hogy megosszanak néhány hétpecsétes titkot Nic Stacey rendező és csapata előtt. Nem meglepő, ha a vállalatok jogi lépéseket fontolgatnak a stáb vagy akár a Netflix ellen. Jelenleg csend honol, de érdemes figyelni a fejleményeket, hiszen a film mindössze két hete debütált, ráadásul magyar szinkronnal is elérhető.

Related posts