Véget érhet a pollenallergia szenvedése? Úgy tűnik, sikerült megtalálni a megoldást az irritáció okozta kellemetlenségekre!


Új korszak nyílhat a pollenallergiások számára: bemutatkozik az orrba fújható "molekuláris pajzs", amely képes elzárni az allergének útját!

Egy kazahsztáni kutatócsoport olyan új módszert dolgozott ki a pollenallergia megelőzésére, amely már a légutakba jutás előtt képes megállítani az allergének hatását. Az orrba juttatható antitest-alapú készítmény egyfajta "molekuláris pajzsként" működik, megelőzve az allergiás reakciók kialakulását, írta a Gizmodo.

A kísérlet irányítását Kaissar Tabynov, a Kazah Nemzeti Agrárkutató Egyetem Nemzetközi Vakcinológiai Központjának vezetője vállalta. A kutatók először egereken végezték el a technológiai teszteket, ahol sikerült mérsékelni az orrgyulladásos tüneteket, valamint az asztma jeleit, mindezt anélkül, hogy a kísérleti állatok természetes immunválaszát bármilyen módon befolyásolták volna. A kutatás részletei a Frontiers in Immunology tudományos folyóiratban kerültek publikálásra.

A kifejlesztett orrspray-szerű megoldás egy monoklonális antitestet tartalmaz, amely célzottan a fekete üröm pollenében található fő allergiát okozó fehérjéhez kötődik. Ez az allergén Közép-Ázsiában és Európában az egyik leggyakoribb kiváltója a pollenallergiának. Az antitest az orrnyálkahártyára permetezve "elkapja" az allergéneket, még mielőtt azok aktiválhatnák a természetes immunválaszt.

„Új korszak nyílhat meg az allergia kezelésében ezzel az innovatív beavatkozással, amely gyors, hatékony és rendkívül felhasználóbarát.”

„Egyedivé kell tenni a megközelítést” – osztotta meg Tabynov a Gizmodónak. Véleménye szerint az eljárás nemcsak, hogy nem invazív és tű nélkül alkalmazható, hanem ráadásul gyors hatással bír. Ezáltal hozzájárulhat a pollenallergia súlyosabb következményeinek, mint például a hörgőasztma, megelőzéséhez.

Bár az egereken végzett kísérletek eredményesek voltak, embereken még nem alkalmazták a készítményt. Az első klinikai vizsgálatok Tabynov becslése szerint két-három éven belül kezdődhetnek meg. A cél, hogy a kezelés hosszabb ideig tartson és az emberi orr nyálkahártyáján is hatékonyan működjön.

A fejlesztés egy izgalmas új lehetőséget kínálhat az évekig tartó immunterápiás kezelések helyett, különösen azoknak, akik képtelenek hagyományos antihisztaminokat alkalmazni. Amennyiben a humán kísérletek is pozitív eredményekkel zárulnak, a "molekuláris pajzs" alapjaiban változtathatja meg a pollenallergiával szembeni védekezést.

Related posts