Putyin ölelése Fico számára végzetes következményekkel járhat.


Robert Fico, a szlovák kormányfő, azt állítja, hogy külföldi politikai szereplők és szervezetek állnak a szlovákiai tüntetések mögött, amelyek egyre nagyobb méreteket öltöttek. Fico emlékeztetett arra, hogy 2018-ban, Ján Kuciak oknyomozó újságíró tragikus meggyilkolása után hasonló mozgalmak indultak, amelyek végül a lemondásához vezettek. Most, a Putyinnal való szoros kapcsolatai miatt, úgy tűnik, hogy a helyzet ismét kritikusra fordul, és egyre inkább szorongatja őt a közvélemény nyomása.

Elszámította magát Robert Fico szlovák miniszterelnök, mert a jelek szerint az ország polgárainak nagy része nem bocsátja meg neki, hogy tavaly decemberben előre be nem jelentett tárgyalásra Moszkvába utazott Vlagyimir Putyinhoz, majd hibának nevezte, hogy az orosz elnököt Nyugaton "démonizálják". Miközben már több mint húsz városban tüntetnek a 2023 októbere óta újra hatalomban lévő kormányfő ellen, a szociáldemokrata politikus külföldön véli felfedezni a felbujtókat. Először a 2014 óta Ukrajnában az oroszok ellen harcoló Grúz Légiót és annak alapítóját, Mamuka Mamulasvilit vádolta a szervezéssel, sőt államcsíny előkészítésével. Majd amikor nem tudta megmagyarázni, miért éppen a frontokon küzdő grúz parancsnok akarná megdönteni a hatalmát, váltott, s Ukrajnát és a NATO-t kezdte bírálni.

Legutóbb Csehország került a figyelem középpontjába. Fico, a szlovák politikai élet ismert alakja, nyilvánosan megfogalmazta, hogy nem tudja felfogni, miért avatkozik bele Prága Szlovákia belügyeibe. Petr Fiala cseh kormányfő azonban nem habozott, és azonnal reagált a felvetésre. "A cseh beavatkozással kapcsolatos állítások teljesen abszurdak, hacsak Fico nem arra célozgat, hogy a szlovákiai parlamenti választások előtt Andrej Babis, egykori cseh miniszterelnök, milyen határozottan állt ki mellette" – írta Fiala az X mikroblogon.

A Pozsonyban és más városokban zajló demonstrációkon a résztvevők túlnyomó többsége Fico külpolitikáját kérdőjelezi meg, különösen a Putyinnal való szoros kapcsolatát, amelyet sokan hazaárulásnak tartanak. A tüntetők gyakran skandálják a következő jelszavakat: "Elég volt Ficóból!", "Európához tartozunk!", "Szégyen!", "Hazaárulás!". Emellett sokan kritikával illetik a régi-új kormányfőt azért is, mert minden eddiginél határozottabban próbálja gyengíteni a demokratikus intézményeket.

Az is lendületet ad az EU- és NATO-tagságot támogató tüntetőknek, hogy Fico egyik közeli szövetségese, Tibor Gaspar - képviselő, aki a korábbi Fico-kormány idején rendőrfőkapitány volt - arról beszélt, jelenleg nem szerepel a kormány prioritásai között a NATO-ból és az EU-ból kilépés, ám mindkét szervezet változóban van, és ezért nem kizárt, hogy a jövőben napirendre kerül Szlovákia távozása.

Related posts