Az Orbán-rendszer sorsa kérdőjeles vizekre evezett. A politikai táj folyamatosan változik, és a hatalom eddigi stabilitása most komoly kihívásokkal néz szembe. A társadalmi feszültségek, gazdasági problémák és nemzetközi nyomás mind hozzájárulnak a rendsz

Úgy tűnik, hogy a magyar politikai táj egyre inkább kiszámíthatatlanná válik, ahol a domináló kormánypárt körül egy egymással rivalizáló, sokszínű ellenzéki tábor formálódik. A NER eddigi másfél évtizedes pályafutása alatt a választások előtt szinte mindig megvolt a forgatókönyv: a kormányváltás esélye csekélynek tűnt, és sokszor már előre sejtettük, hogy a helyzet nem fog változni. A politikai játszmák során úgy látszott, hogy az ellenzék gyengesége miatt Orbán Viktor hatalmának időtartama csupán rajta múlik, és kérdéses, meddig kívánja még betölteni a miniszterelnöki szerepet.
Ehhez képest a politikai verseny egyre inkább nyitottá válik. Az ellenzéki oldalon, mintha csak egy forgószél söpört volna végig, megjelent egy új, Magyar Péter vezette politikai erő, ami versenyképességével igencsak felborította a korábbi állapotokat. Orbán vagy Magyar? Ez a kérdés most már a magyar belpolitika szívügyévé vált, és ahogy közelednek a választások, úgy a Tisza Párt szerepe még inkább felértékelődik. Most valódi lehetőség kínálkozik a kormányváltásra, sőt, a NER rendszerének leváltására is. Ugyanakkor a Fidesz helyzete sem reménytelen: hatalmas erőforrásokkal rendelkezik, az állam gépezete szisztematikusan dolgozik az ellenzék visszaszorításán, és már most elkezdődött a választási kedvezmények osztogatása. A választási jogszabályok rugalmas alakítása, valamint a magyar politikai hagyományok – amelyek a domináló kormánypártok és az egypártrendszer fenntartására építenek – mind a kormányoldal felé billentik a mérleg nyelvét. Mindazonáltal a NER legitimációja egyre inkább megkérdőjeleződik, és a Tisza Párt immár készen áll arra, hogy érdemi alternatívát kínáljon.
A politikai helyzet új. Most először tűnt fel a NER eddigi történetében olyan ellenzéki párt, amelyik egymaga lefedi az ellenzéki választók igen nagy részét. A Fideszben is elismerik, hogy a korábbi kényelmes helyzet - a szétesett ellenzéket kell jól megverni - immáron megszűnt. Ám a hatalom reakciói nagyjából ugyanazok, amik eddig is voltak, a különbség annyi, hogy azokkal minden korábbihoz képest nagyobb mennyiséggel jön elő.