Sün Balázs és Sün Dorottya kalandja most egy új, izgalmas fordulatot vesz! A két hősies sün, akik mindig a barátság és a kaland keresésére indulnak, most komoly kihívással néznek szembe. A veszély árnyéka vetül rájuk, és csak együtt, a bátorságukra támasz
A sünök aranyos, tüskés kis teremtmények, akikkel gyakran összefuthatunk egy nyugodt esti séta alkalmával. Noha a hazai sünpopuláció jelenleg nem minősül közvetlenül kihalófélben lévő fajnak, egyes területeken már veszélyeztetettként könyvelik el őket.
A sünök népessége az utóbbi évtizedekben drámaian csökkent, és sajnos egyre ritkább látványt nyújtanak a kertekben. Mi lehet ennek az oka? Egyrészt a modern mezőgazdasági gyakorlatok, amelyek során hatalmas mennyiségű vegyszert alkalmaznak, jelentős mértékben csökkentik a rovarpopulációt – pedig ezek a kis élőlények a sünök alapvető táplálékforrásai. Ezen kívül a városi terjeszkedés, a betonrengeteg és az intenzív mezőgazdasági módszerek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a sünök számára egyre szűkösebbé válik az élőhelyük.
Bár kicsik és tüskések, a sünök nagyon hasznosak. Ha kertünk van, akkor valószínűleg már találkoztunk velük - és bizonyára észrevettük, hogy a sünök szeretik elfogyasztani a kertben felbukkanó kártevőket, például a csigákat, rovarokat és különféle férgeket. Ha egy sün érkezik a kertünkbe, érdemes tisztelettel fogadni, mert ha ő ott van, akkor a kertünk valószínűleg egészségeseb lesz, hiszen a sünök olyan rovarokat is megesznek, amik a növényeinket pusztítják el. Egy átlagos sün akár napi 100-200 gramm rovart, hernyót, sőt, még kisebb kígyókat is megehet, amik a kertben kárt tehetnek. Ráadásul, ha egy sün nálunk telepszik le, az arra is utal, hogy a kertünk viszonylag tiszta és egészséges környezetet biztosít neki.
Ha szeretnénk támogatni a sünök életét, az egyik leglényegesebb feladatunk a megfelelő élőhely megteremtése. Ezek a kis állatok olyan búvóhelyeket igényelnek a kertben, ahol biztonságban érezhetik magukat, fészket rakhatnak, és élelemhez juthatnak. Különösen kedvelik a dús növényzetet, a bokros, elhanyagolt zugokat, a levélhalmokat, valamint a kidőlt fákat, amelyek ideális búvóhelyet és táplálékforrást kínálnak számukra. Ha a kertünkben nem található ilyen terület, bátran készíthetünk nekik egy kis menedéket: egy odút, amit száraz levelekkel vagy szalmával bélelünk ki, így biztosítva számukra a kényelmet és a biztonságot.
Ha találunk egy sérült vagy gyengélkedő sünt, fontos, hogy gyorsan cselekedjünk. Ha hideg van, először is tegyük olyan helyre, ahol fel tud melegedni. Az is segíthet, ha egy meleg, de nem túl forró takaróval takarjuk le, és egy kis időre nyugodt helyen hagyjuk. Ezt követően megitathatjuk egy kis langyos vízzel vagy kamillateával. Tápanyagként adhatunk neki egy kis főtt tojást vagy macskakonzervet, de ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, akkor érdemes állatorvoshoz fordulni.