Kapu Tibor visszautazik a Földre.

Az Axiom-4 küldetése a végéhez közeledik. Július 9-én lesz két hete, hogy Kapu Tibor és csapata megérkezett az űrállomásra, és ez az időtartam volt az eredeti tervük is. A visszatérés pontos időpontja még nem ismert, de addig is Kapu Tibor üzenetet küldött a magyar népnek az űrből.
Magyar idő szerint június 25-én, szerdán reggel fél kilenckor indult el Kapu Tibor, a kutatóűrhajós, egy izgalmas űrutazásra. A floridai Kennedy Űrközpontból a Dragon űrhajó segítségével emelkedett a magasba, hogy Föld körüli pályára álljon, majd célba vegye a Nemzetközi Űrállomást. A kéthetesre tervezett küldetés most a befejezéséhez érkezik, tele felfedezésekkel és új tapasztalatokkal.
Az utolsó tizenkét nap során a magyar asztronauta rengeteg izgalmas tudományos kísérletet végzett az űrben. A küldetés különlegességét jól mutatja, hogy a 60 elvégzett kísérlet közül 25 a magyar kutatók és vállalatok innovációihoz kapcsolódik. Ezek az eredmények nemcsak az űrkutatás jövőjét formálhatják, hanem hozzájárulhatnak ahhoz is, hogy a hosszabb űrmissziók valósággá váljanak, és a Mars felfedezése is egyre közelebb kerülhessen hozzánk.
Kapu Tibor rendkívüli erőfeszítésekkel tölti napjait az űr végtelenjében. Nem titkolja, hogy ezek a hosszú órák fárasztóak, mégis minden egyes pillanat csodálatos élményekkel ajándékozza meg. A tudományos kísérletek mellett lehetőséget kapott arra is, hogy az űrből megörökítse a Balaton lenyűgöző látványát, sőt, beszélgetett Orbán Viktor miniszterelnökkel is. Emellett középiskolások kérdéseire is szívesen válaszolt, megosztva velük az űrkutatás iránti szenvedélyét. Ma pedig egy különleges üzenetet intézett a magyar néphez, amelyben ezt mondta:
A visszatérés folyamata nagyjából hasonlóan zajlik, mint a kiutazás. Kapu Tibor és csapata a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetéről a Dragon űrkapszulával indulnak el. Először a hideggáz-hajtóművek segítségével leválnak az űrállomásról, majd megkezdik a Föld felé való ereszkedést. Az atmoszférába való belépés előtt azonban fontos, hogy végrehajtsák a fékező manővereket, hogy lassítsák a kapszula sebességét. Az ereszkedés során a kapszula külső hőmérséklete akár a 2000 Celsius fokot is elérheti, de a hőpajzs ezt a szélsőséges hőséget problémamentesen kezeli. Ezt követően nyílnak meg az ejtőernyők, amelyek biztosítják a biztonságos landolást.
A SpaceX mentőcsapata hamarosan kiemeli a kapszulát, benne a hős űrhajósokkal, akiket azonnal orvosi ellenőrzésre szállítanak. A pontos időpont, amikor Kapu Tibor újra hazatér Magyarországra, még nem ismert, de valószínű, hogy az orvosi vizsgálatok után egy ideig az Egyesült Államokban marad. Ne feledkezzünk meg Cserényi Gyuláról sem, aki szintén kiképzett űrhajós, és a tudományos kísérletek iránti igény is folyamatosan fennáll. Bízunk benne, hogy nem kell újabb 45 évet várnunk a következő magyar űrhajós küldetésre!