Algyőn zöld jövő felé vezető lépésként a MOL napelemparkot és akkumulátoros energiatárolót létesít. Ez a kezdeményezés nem csupán a fenntarthatóság iránti elköteleződést tükrözi, hanem hozzájárul a helyi közösség energiaszükségleteinek kielégítéséhez is.

A beruházás projektindító eseményén Horváth Viktor, az Energiaügyi Minisztérium (EM) energiaátmenetért felelős helyettes államtitkára úgy fogalmazott, Magyarország élenjáró szeretne lenni a megújuló energia hasznosításában, és elég komoly eredményt ért el e tekintetben: több mint 8000 megawatt teljesítményű naperőmű épült eddig - írja az alternativenergia.hu. A helyettes államtitkár fontosnak nevezte azt, hogy ezt az eredmény gyakorlatilag az elmúlt 5-6 évben érték el, tavaly éves átlagban a megtermelt villamosenergia egynegyede megújuló energiaforrásból származott, amellyel Magyarország világelső volt. "A tavalyi év azt is megmutatta, hogy elég komoly áringadozások voltak a piacon", "amit ki kell simítani", ami annyit jelent, hogy "a keresletet és a kínálatot egymással összhangba kell hozni" - mondta Horváth Viktor, majd hozzátette: ebből a szempontból is példamutató a Mol beruházása, hiszen nemcsak naperőművet, hanem mellé tárolókapacitást is létesít. A helyettes államtitkár elmondta, hogy a kormány több mint 180 milliárd forintot különített el megújuló energiaforrásokra és energiatárolókra irányuló pályázatokra. Ennek eredményeként a múlt év végére 115 megawattnyi tárolókapacitás jött létre, ami több mint háromszorosa annak, ami tavalyelőtt volt - emelte ki.
Horváth Viktor rámutatott, hogy jelenleg társadalmi véleményezésen zajlik egy új támogatási program, amely körülbelül 50 milliárd forintot kínál a vállalkozók számára a tárolókapacitások és megújuló energiaforrások kiépítésére. Schubert Péter Archibald, a Mol Magyarország kutatás-termelési igazgatója kifejtette, hogy a projekt jelentős állami és európai uniós támogatás mellett valósul meg. Az Európai Unió 2,7 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást biztosít az akkumulátoros tárolórendszerhez a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz keretében, míg a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium és a Külgazdasági és Külügyminisztérium 5,6 milliárd forinttal járul hozzá a beruházás ösztönzéséhez – részletezte Schubert. Az igazgató hangsúlyozta, hogy az új naperőmű és energiatároló rendszer jelentős előrelépést jelent az algyői Mol-infrastruktúra energiafüggetlensége felé, mivel ezáltal 13 ezer tonna szén-dioxid-kibocsátás kerülhető el. A naperőmű teljesítménye egyenértékű 22 500 Csanád vármegyei háztartás éves energiafogyasztásával, míg az épülő akkumulátoros tároló rugalmasan képes kezelni 7300 háztartás éves fogyasztását – tette hozzá.
A jövő energetikai kihívásai arra ösztönöznek bennünket, hogy aktívan cselekedjünk a fenntartható fejlődés érdekében - fogalmazott a vállalat üzletági vezetője. Hozzátette, hogy ez a beruházás nem csupán a helyi telephely energiafüggetlenségét erősíti, hanem egy lépés afelé is, hogy Magyarország zöldebb, önellátóbb és versenyképesebb országgá váljon. Molnár Áron, Algyő független polgármestere kiemelte, hogy a település és a Mol közötti kapcsolatok rendkívül erősek. Kiemelte, hogy a Mol által indított számos fejlesztés és ipari beruházás eddig is jelentős hatással volt Algyő életére, és ez a jövőben sem fog változni. A polgármester hangsúlyozta, hogy számukra kulcsfontosságú az olaj- és gázipari vállalatok biztonságos és stabil működése, és az önkormányzat elsődleges célja, hogy támogassa a Mol-t és minden olyan céget, amely Algyőn tevékenykedik. Molnár Áron úgy véli, hogy az önkormányzat és a vállalat közötti együttműködés példaértékű lehet más települések és cégek számára is, és reményét fejezte ki, hogy ennek a kapcsolatnak hosszú távú jövője lesz.
Az esemény keretében bemutatott sajtóanyagban a Mol-csoport hosszú távú "Shape Tomorrow" stratégiájának egyik központi aspektusaként említik az okos zöld átmenetet. Ennek megvalósítása érdekében kiemelt fontosságú a megújuló energiaforrások, mint például a napelemparkok telepítése, amely jelentősen csökkenti a külső energiaigényt. A közleményből kiderült, hogy a kivitelező szerepét az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt. tölti be. A Mol és partnerei összesen 73,8%-os részesedéssel bírnak az Alteóban, amely körülbelül 110 MW kapacitású megújuló energiaforrást üzemeltet. Jelenleg a Mol-csoportnak 7 napelemparkja működik Magyarországon és 2 Horvátországban, összesen 111 megawatt kapacitással. Az ambiciózus stratégia részeként a cég 2026 végéig szeretné megduplázni a megújuló energia termelési kapacitását, és az algyői beruházást is a kitűzött határidőn belül kívánja megvalósítani – áll a tájékoztatóban.